Інноваційний проєкт: як Дунай може вирішити проблему дефіциту води на півдні.


Україна шукає нові джерела водопостачання через руйнування Каховської ГЕС
У зв'язку з руйнуванням РФ Каховської ГЕС та місцевого водосховища, Україна виявляє загрозу посух і нестачі води. Тому країні потрібно шукати нові джерела водопостачання, зокрема розглядається перекидання частини стоку Дунаю, щоб забезпечити водою південні регіони.
Таку думку висловив директор Інституту водних проблем та меліорації НААН Михайло Яцюк під час третьої міжнародної конференції "Водні ресурси України: стратегія управління та сучасні рішення", повідомляє Укрінформ.
"Одна із наших концепцій - це використання стоку Дунаю. На останньому засіданні РНБО це питання піднімалося. Враховуючи наслідки війни, в будь-якому випадку Дунай - це єдине наше джерело, на яке ми можемо розраховувати. І перекидання стоку вирішить багато питань водозабезпечення, насамперед півдня України", - зазначив Яцюк.
Експерт наголосив, що йдеться не про гіпотетичну ідею, а про прораховані варіанти, які мають бути реалізовані.
"Це не ідея - це прораховані варіанти, які мають бути реалізовані. Ми це рахували ще тоді, коли Каховське водосховище було. Розглядали варіант брати 10–15 кубічних кілометрів води — це лише 10% від екологічно допустимого. І перекидати її у водосховища для подальшого транспортування - зокрема, на південь України та більше до сходу", - уточнив він.
Стратегія водопостачання України потребує фінансування та політичної волі
Яцюк зауважив, що використання стоку Дунаю - це не тимчасове рішення, а стратегія, однак для її реалізації необхідні фінансування та політична воля. Питання водопостачання вже вважається національною безпекою. "Росія продовжуватиме обмежувати нас у водних ресурсах. Це вже сталося: згадайте ту ж ситуацію із забрудненням річки Сейм. Якби це було масштабніше, то мільйони мешканців столиці могли б залишитися без води", - зауважив він.
Науковець також підкреслив, що зміна клімату ускладнює ситуацію з водозабезпеченням. Процес виснаження запасів підземних вод та зменшення інфільтрації опадів погіршує ситуацію з водою.
Яцюк закликав розглядати проблему вододефіциту в комплексі, висловивши необхідність модернізації водогосподарських систем та реформ управління водними ресурсами.
Читайте також
- Укрзалізниця змінила дизайн квитків до Польщі: який вигляд має проїзний документ
- Літні канікули в Україні перенесли: коли школярів відправлять на відпочинок
- "Порожній російський стілець": Україна визначиться зі складом делегації на переговорах у Стамбулі
- "Нічого не станеться": Трамп назвав ключову умову для прогресу з перемир'я в Україні
- CNN: Росія готує новий наступ на Україну, метою може бути Київ
- "М'яч на боці РФ": Рютте заявив, що Путін втрачає можливість розпочати мирні переговори у Стамбулі